Gabinet wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii miękkiej. Pacjenci przyjmowani są po umówieniu, najczęściej po wcześniejszej konsultacji chirurgicznej.
Przed zabiegiem wskazane jest wykonanie niezbędnych badań w celu ustalenia stanu zdrowia pacjenta, przygotowania go do zabiegu, a także dopasowania odpowiedniego znieczulenie oraz opieki śród- i pooperacyjnej.
Planowane zabiegi wykonywane są od poniedziałku do piątku. Niezbędne jest właściwe przygotowanie zwierzęcia do zabiegu. Odbiór zwierzęcia odbywa się tego samego dnia. Po zabiegu zwierzę wymaga odpowiedniej opieki. Należy zastosowań się do zaleceń lekarza weterynarii.
Zalecenia przedoperacyje – przed każdym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym należy zastosować minimum 8-godzinną głodówkę. Wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg zabieramy zwierzęciu pokarm. Zostawiamy tylko wodę. Rano, na 2 godziny przed zabiegiem zabieramy także wodę. Przyczyną takiego postępowania są właściwości wymiotne środków znieczulenia ogólnego oraz zwiotczenie elementów układu pokarmowego mogące prowadzić do zachłyśnięć, a co za tym idzie zachłystowego zapalenia płuc, a nawet śmierci pacjenta. Lekarz weterynarii ustala dodatkowe zalecenia, zależnie od stanu zdrowia pacjenta. W przypadku chorób układowych, niezbędne jest często wprowadzenie leczenia mającego na celu ustabilizowanie pacjenta i zmniejszenie ryzyka związanego ze znieczuleniem. Niezbędne jest czasem wykonanie badań dodatkowych. Wykonanie przeglądowego badania krwi zalecane jest przed każdym zabiegiem.
Zalecenia pooperacyjne – po zabiegu chirurgicznym w znieczuleniu ogólnym należy zapewnić zwierzęciu ciepło oraz spokój. Po większości zabiegów wskazane jest również ograniczenie ruchu. Do końca dnia nie można podawać pokarmu ani wody gdyż może dojść do wymiotów i zachłyśnięcia. Następnie należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii – najczęściej karmienie zaczynamy następnego dnia. Podajemy małe ilości mokrego pokarmu w celu uniknięcia zaparć. Należy zapewnić odpowiednią ochronę rany pooperacyjnej. W tym celu najczęściej stosuje się kołnierze ochronne, ubranka pooperacyjne czy opatrunki. ZWIERZĘ NIE MOŻE LIZAĆ RANY!! Dochodzi wtedy do zakażenia rany i wydłużonego gojenia, a często do pęknięcia szwów i otwarcia rany – a co za tym idzie ponownego znieczulenia i szycia. Do większości zabiegów stosowane są środki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Środki te dostosowywane są indywidualnie do każdego przypadku. W niektórych przypadkach niezbędne jest wprowadzenie specjalistycznego leczenia farmakologicznego, dietetycznego czy fizjoterapii. Należy zastosować się do zaleceń lekarza weterynarii.
Wróć do zakładki Usługi