Profilaktyka

Profilaktyka czyli zapobieganie obejmuje szczepienia ochronne oraz profilaktykę chorób pasożytniczych – pasożyty wewnętrzne (gł. glisty i tasiemce) oraz zewnętrzne (gł. pchły i kleszcze).

Szczepienia ochronne zwierząt są najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniom na groźne dla zdrowia zwierzęcia i człowieka choroby zakaźne. Większość szczepień nie jest obowiązkowa, jednak regularne, coroczne szczepienie jest zalecane w celu utrzymania odpowiedniego poziomu odporności. Obowiązkowe jest szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. Psa należy zaszczepić nie później niż 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Pamiętajmy, że kalendarz szczepień dostosowywany jest indywidualnie oraz w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Oznacza to, że jeżeli na danym terenie występuje zwiększone ryzyko zachorowania na daną chorobę, należy zastanowić się nad zwiększeniem częstotliwości szczepień.

Celem profilaktyki przeciwpasożytniczej jest nie tylko leczenie i zapobieganie inwazji pasożytów u zwierząt. Odrobaczanie zwierzęcia jest istotnym elementem chroniącym człowieka przed zarażeniem chorobami pasożytniczym

Pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły i kleszcze mogą powodować choroby związane z układem powłokowym ciała. Mogą także przenosić groźne choroby, także na człowieka. Najlepszą metodą ochrony przed tymi chorobami jest profilaktyka inwazji pasożytów poprzez stosowanie środków odstraszających i unieszkodliwiających te organizmy. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów przeciwpasożytniczych. Warto skonsultować dobór odpowiedniego środka z lekarzem weterynarii.

Wróć do zakładki Usługi